Uzmanlardan Kritik Uyarı; Borsa Yükselmeye Devam Edecek mi ?

Yaşanan deprem nedeni ile hızlı bir düşüş yaşayan Borsa İstanbul alınan son dakika kararı ile kapatılmıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü açılan borsa hızlı bir yükseliş yaparak bir çok hissede tavan yapıldı. Peki borsanın yükselişi devam edecek mi ? Uzmanlar konu hakkında ne düşünüyor ?

BIST Borsa İstanbul haftaya yükselişe başladı. Alınan bilgiye göre Endeks, 24,81 puanlık artışla 5.051,64 puan oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,62 değer kazandı.

Borsa Yorumu / Acar Menkul – (20.02.2023)

Borsa İstanbul günü yükseliş trendi ile tamamladı. BİST 100 endeksi, günü % 0.36 artışla, 5,026.83 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 4,897.37, en yüksek 5,081.81 puanı gören BİST 100 endeksi, bir önceki kapanışının 18.25 puan üzerine çıktı. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 266.39$ seviyesinde bulunuyor.

Borsada sektörel ve ulusal endekslerin 31 adeti günü yükselişle bitirirken 32 tanesi ise günü düşüş içerisinde tamamladı. En çok değer kazanan endeks %6.08 artışla BIST TAŞ, TOPRAK endeksi olurken, en çok değer kaybeden endeks  yüzde 4.70 kayıpla BIST İLETİŞİM endeksi oldu.

“Borsada işlem gören hisse senetleri içerisinde endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 42 tanesi değer kazanırken, 57 tanesi ise değer kaybetti. “

ABD’de ocakta ithalat fiyat endeksi azaldı, ihracat fiyat endeksi arttı. ABD’de ithalat fiyat endeksi ocakta aylık yüzde 0,2 azalırken, ihracat fiyat endeksi yüzde 0,8 arttı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz oranlarını bir müddet daha yükselteceği ve yüksek faiz ortamının uzun süre devam edeceği beklentileri ile pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlendiğini ifade edebiliriz. BofA, Fed’in Haziran toplantısında 25 baz puan faiz artırmasını ve terminal faizin %5.25-5.50% seviyesine çıkmasını bekliyor.

Bu hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu’nda açıklayacağı faiz kararı, tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini, yurt dışında ise ABD’de ve Almanya’da büyüme, Euro Bölgesinde ve Almanya’da enflasyon, ABD ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıkacağını aktaralım.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir