Türkiye’deki Sismik İzolasyon Alanında Üretim Yapan Firmalar Hangileri

Ülkemizde yaşanan depremlerin ardından borsa yatırımcıları sismik izolasyon alanında üretim yapan firmaları tek tek incelemeye başladı. Bizde bu yazımızda sizler için ülkemizde yer alan ve Sismik İzolasyon Alanında Üretim Yapan Firmaların hangileri olduğunu araştırdık.

Yüksek kat sayısına sahip olan binalarda ya da çok fazla kişinin yaşadığı geniş yapılarda sıklıkla rastlanan deprem koruma sistemi olan izolatör büyük öneme sahip.

İZOLATÖR NEDİR, İZOLATÖR SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Genelge olarak bakıldığında 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde gerçekleştirilen yüz yatak ve üzeri hastane inşaatlarında, sismik izolatör kullanılması kesinlikle zorunlu tutuluyor. Sismik izolasyon, yapının dayanım kapasitesini artırmak yerine binaya gelen sismik enerjiyi sönümleyerek veya binaların periyodunu uzatarak deprem yüklerini azaltma esasına dayanan bir tasarım yaklaşımı olarak ifade ediliyor. Deprem ve ardından verilmesi gereken sağlık hizmeti göz önünde bulundurulduğunda, sağlık tesisleri için deprem izolatörleri gerçekten çok büyük hayati rol oynuyor. İzolatörler hastanelerin temelinde yapılıyor. Bina zemini deprem sırasında dört yöne doğru salınım gösterebiliyor. Bu sayede de deprem sırasında yukarıdaki işleyişte hiçbir aksaklık olmuyor. Böylece hastane deprem sırasında ve sonrasında tüm operasyonel faaliyetlerine devam edebiliyor.

YouTube video

TÜRKİYE’DE SİSMİK İZOLASYON ALANINDA ÜRETİM YAPAN FİRMALAR

 1. Emke Sismik İzolasyon
 2. TİS – Teknolojik İzolatör Sistemleri
 3. Özdekan Kauçuk
 4. Link Yapı Sanayi
 5. Arsan Kauçuk
 6. Artyol Mühendislik
 7. Ehilcad Mühendislik
 8. Senso Mühendislik
 9. Sismolab – Sismik İzolasyon
 10. Doka Endüstri
 11. Sismodinamik – Seismodynamics
 12. Tekstar – Deprem Güçlendirme

Firmalar hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir