İkinci çeyrek büyüme verileri açıklandı…Ekonomi %7.6 Büyüdü!

ekonomik

TÜİK ikinci çeyrek GSYH büyüme verilerini bugün açıkladı. Verilere göre Nisan-Haziran döneminde Türkiye ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranda büyüdü. Piyasanın beklentisinin yıllık büyümenin yüzde 7.3 gelmesi yönünde olduğunu belirtelim.

İkinci çeyrekte ekonomi ilk çeyreğe göre ise yüzde 2.1’lik büyüme kaydetti.
FİNANSTA YÜKSELİŞ İNŞAATTA DÜŞÜŞ
GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2022 yılı ikinci çeyreğinde bundan önceki yıla bakılırsa finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 26.6, hizmet faaliyetleri yüzde 18.1, mesleki, yönetimsel ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 11, endüstri yüzde 7.8, informasyon ve kontakt faaliyetleri yüzde 5.3, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4.1, öteki hizmet faaliyetleri yüzde 1.9 ve kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve toplumsal hizmet faaliyetleri yüzde 1.7 terfi etti. Ziraat, ormancılık ve balıkçılık yüzde 2.9 ile inşaat sektörü ise yüzde 10.9 azaldı.

ekonomik-buyume
ekonomik-buyume

TÜKETİM HARCAMALARI YÜZDE 22.5 ARTTI

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları senelik yüzde 22.5 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 2.3, gayrisafi durağan(durgun) ana para oluşumu yüzde 4.7 terfi etti. TÜİK verilerine bakılırsa mal ve hizmet ihracatında yüzde 16.4, ithalatında ise yüzde 5.8’lik artış kaydedildi.

MAAŞLARIN PAYI GERİLEDİ

İşgücü ödemeleri, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bundan önceki senenin aynı çeyreğine bakılırsa yüzde 66.4, net işletme artığı/karma gelir ise yüzde 134.7 arttı. İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Kıymet içindeki oranı geçen senenin ikinci çeyreğinde yüzde 32.6 iken bu oran 2022 senesinde yüzde 25.4’e geriledi. Buna karşılık net işletme artığı/karma gelirin oranı ise yüzde 49.2’den yüzde 54’e çıktı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir