Ev ve Araba Fiyatları Düşecek mi ?

Ülkemizde bir çok yatırımcı son yıllarda artan enflasyonla birlikte varlık fiyatlarındaki artıştan dolayı ev, arsa ve araba fiyatlarının ne olacağını merak ediyor. Türkiye’de varlık fiyatları düşecek mi? Fiyatları tetikleyen maliyet enflasyonu ve talep enflasyonu nedir?

Uzun zamandır hem satılık ev fiyatları hem de kiralık ev fiyatları yükseliş trendindeydi. Arzın talebi karşılamaması sebebi ile fiyatlar adeta katlandı. Benzer şekilde sıfır arabada da salgını, çip krizi ve Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan tedarik sorunu fiyatların yükselmesine yol açtı. 2. el araç fiyatları da sıfır araba fiyatlarına paralel şekilde yükseldi. Fakat hem ev hem de araba fiyatları ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Ev ve araba alamak isteyenlerin acele etmemesi bayram sonrasını beklemesi tavsiye edildi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla beraber ortaya çıkan petrol ve tedarik krizi tüm dünyayı derinden etkiledi. Merkez Bankaları faiz artırımlarına devam ederken piyasaların gözü Fed Başkanı Powell’ın bugün yapacağı açıklamalara odaklandı. İç piyasada ise MB’nin faiz kararı ve yeni ekonomik pakete odaklanılmış durumda. Ev ve araba almak isteyenler ise tüm bu gelişmleri yakından takip ediyor.

YouTube video

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir