BORSA NEDİR? I Yatırımcı Olmadan Önce Borsayı Öğren !

Son seneler içerisinde sürekli olarak artan enflasyon ile yatırımcıların enflasyondan korunma aracı olarak seçtiği hisse senetleri piyasada çok yoğun bir şekilde ilgi ve alaka görmektedir. Hisse senetleri almak için borsaya giren milyonlarca yatırımcı bilinçli veya bilinçsiz şekilde hisse senedi alıp-satmaktadır. Borsaya yeni girecek olan ve borsaya nasıl giriş yaparım diye düşünen yatırımcıların borsaya girmeden, hisse senedi almadan önce bu piyasayı bilmeleri gerekmektedir. Temel analiz ve teknik analiz yapmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Peki son zamanlarda çok popüler olan ve yatırımcı sayısı giderek artan bu borsa nedir?

BORSA NEDİR?

Borsa, menkul kıymetlerin, emtiaların , türevlerin ve diğer finansal araçların alınıp satıldığı bir pazar yeridir. Bir borsanın temel işlevi, o borsada işlem gören herhangi bir menkul kıymet için adil ve düzenli ticaret ve fiyat bilgilerinin verimli bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Borsalar şirketlere, hükümetlere ve diğer gruplara yatırımcılara menkul kıymetler satabilecekleri bir platform sağlar.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Borsalar, menkul kıymetler, emtialar, türevler ve diğer finansal araçların ticareti için pazar yerleridir.
  • Şirketler sermaye artırmak için bir borsa kullanabilirler.

Büyümek ve faaliyetlerini genişletmek isteyen şirketler için sermaye toplamak için bir borsa kullanılır. Özel bir şirket tarafından halka ilk hisse satışı , “halka arz” olarak adlandırılır . Borsada işlem gören şirketler genellikle gelişmiş bir profile sahiptir. Daha fazla görünürlüğe sahip olmak, önde gelen bir endüstri lideriyle iş yapmaya hevesli yeni müşterileri, yetenekli çalışanları ve tedarikçileri çekebilir.

Özel şirketler genellikle yatırım için risk sermayedarlarına güvenir ve bu genellikle operasyonel kontrolün kaybedilmesine neden olur. Örneğin, bir tohum finansman firması, fon sağlayan firmadan bir temsilcinin yönetim kurulunda önemli bir konuma sahip olmasını şart koşabilir. Alternatif olarak, bir borsada işlem gören şirketler, hisse satın alan yatırımcıların sınırlı haklara sahip olması nedeniyle daha fazla kontrole ve özerkliğe sahiptir.

YouTube video

Video Kaynak: KFK Medya

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir