Borsa İstanbul’un en ucuz hisseleri açıklandı

2022, 3. çeyrek bilanço verileri ardınan BİST’in F/K ve PD/DD oranları en düşük seviyede olan hisseleri belli oldu…

F/K ve PD/DD oranlarına bakılarak hazırlanan en ucuz hisseler hakkında detaylar bu yazımızda sizlerle.

Yatırım amaçlı Hisse senedi satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri şudur; O hissenin ucuz ya da pahallığı! Bu konuda fikir edinmek için bazı verilere bakılır. Fiyat/Kazanç (F/K) oranı bun verilerden biridir. F/K bir hisse senedinin elde ettiği kâra göre fiyatını ölçme amacı ile kullandığımı değerleme oranıdır. Firmanın hisse fiyatının pay başı karına bölünmesiyle ortaya çıkar. Yani, hisse senedinin sağladığı 1 birimlik kazanç için yatırım yapanların ödemeye razı oldukları fiyatı gösterir.

Bu oranın düşük olması ‘ucuz’, yüksek olması ise ‘pahalı’ olduğu anlamına gelebilir. Fakat sadece F/K oranına bakarak bu sonucun kesinliği olmayacağı unutulmamalı.

Büyüme hikayesi olan, yatırım yapan yüksek F/K’lı bir şirketin hissesinden uzun süreli düşünülerek önemli kazançlar elde edilebilir.

Net tahmin zor Piyasa Değeri/Defter Değeri (PD/DD) oranı da bir hissenin ucuz olup olmadığı hakında fikir ortaya atabilen bir diğer göstergemizdir.

Bu oran piyasa değerinin defter değerine bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Fakat sadece PD/DD oranına bakarak hisselerin geleceği ile alakalı kesin olarak tahmin etmek mümkün olmaz. PD/DD oranını yorumladığımız zaman mutlaka ek göstergelerin de göz önünde bulundurulması gerekir. PD/DD oranı yorumlanırken 1 değeri referans değer olarak alınır.(Ekonomim)

Yani PD/DD yorumu bir şirketin piyasa değeri defter değerine bölündüğünde ortaya çıkan sonucun 1’den büyük ya da küçük olmasına göre bulunur. Oran eğer 1’den büyük ise şirket hisselerinin finansal performansına kıyasla yüksek fiyattan değerlendiğini gösterir.

Burada yazılanlar kesinlikle tavsiye içermez! Yatırım tavsiyesi değildir!

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir