ABD Halka Arz İçin Hayal Kırıklığı Yaşadı!

abd-halka-arz-2021

ABD halka arz konusunda bu yıl rekor kırmasına rağmen getirilerinde büyük hayal kırıklığı yaşadı. Halka arz genel anlamda global düzeyde yükseliş göstermeye devam ediyor. Türkiye ve diğer ülkeler dahil olmak üzere pek çok başarılı şirket halka arz edileceğini duyurmaya devam ediyor. Bu noktada şirketlerin halka arzdaki beklentileri hisselerinin satılması ve kaliteli bir getiri elde etmektir.

ABD’de bu yıl içerisinde halka arz edilen şirket sayısı dudak uçuklattı. Ancak halka arz edilen bu şirketlerin neredeyse yarısından fazlası mevcut halka arz fiyatının oldukça gerisinde ilerliyor. Tam 481 adet halka arz edilen şirketin oldukça geride seyretmesi büyük hayal kırıklığına neden oldu. İşte ABD’deki halka arzlara ilişkin merak edilen tüm detaylar sizlerle…

abd-halka-arz
abd-halka-arz

ABD Halka Arz Edilen Şirketleri Hayal Kırıklığı Yaşıyor!

ABD halka arz noktasında bu yıl büyük rekor kırdı. Yıl boyunca tam 167 milyar dolarla rekor kırdığı ve 2020 yılını geride bıraktığı verilerde yer alıyor. Ancak halka arzın bu hızlı yükselişi beklenen getiriyi sağlamadı. Rekor seviyedeki halka arz oranına rağmen arz edilen şirketlerin yarısından fazlası halka arz fiyatlarının altında seyrediyor.

Özellikle de2021 yılının sonuna yaklaşırken halka arza olan talebin daha da hızlı bir şekilde düştüğü görülüyor. Ancak bunun nedeni ise artan volatilite ve akabinde düşük performanslar olarak kaydedildi. Yeni yıl yaklaşırken toparlama seyrine geçip geçmeyeceği ise bilinmiyor.

Rivian Rekor Seviyede Başarı Elde Etti!

Veri sağlayıcı olarak bilinen PitchBook’un aktardığı bilgilere göre; 2021 yılı boyunca halka arz edilen 120 şirket 512 milyar dolar değerlemeye ulaşarak başarılı oldu. Bu başarılı şirketlerden biri de elektrikli araç üreticisi olan Rivian olarak dikkat çekti. ADB’li elektrikli araç üreticisi Rivian şirketi 2021 Kasım ayında halka arzdan net 13,7 milyar dolar elde etti. Bunun sonucunda ise tüm süreçlerin en büyük 13. Halka arzını gerçekleştiren şirket oldu.

 

En güncel halka arz, borsa ve şirket haberleri için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Dünya piyasasında hizmet veren tüm şirketlerin en güncel borsa haberlerini aktarmaya devam ediyoruz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir